Recenze: Tokyo Magnitude 8.0 v očích nadšence do katastrof

Clannad

Anime: Tokyo Magnitude 8.0

Autor: Stitch

Zveřejněno: 24.07.2015


Celkové hodnocení

74.0%

Kresba a animace

50%

Hudba

90%

Postavy

70%

Příběh

70%

Požitek

90%

Shrnutí

Kdybych měl Tokyo Magnitude 8.0 nějak shrnout, tak rozhodně musím pochválit provedení a hudbu. Kresba se pohybuje v pomyslném středu, kde je něco perfekt a něco je už horší. Stejně tak i postavy, určitě by bylo ještě co vylepšovat ale jak se říká, nikdo není dokonalý a to platí i o kreslených postavách. Vím, že tato recenze je ovlivněna mým nadšením pro katastrofy, takže ji neberte objektivně. Ale za sebe mohu říct, že i pro člověka, který ví o zemětřesení prd, to bude poměrně slušná podívaná.

Kresba a animace

Kresba, no tady je to tak 50:50. Exteriéry byly zvládnuty bravurně, ovšem interiéry a postavy občas dost vázly. Určitě by se na tom dalo ještě zapracovat. Ale když to vezmu v globále, nebylo tu nic, co by mi nějak zvlášť vadilo, nebo kvůli čemu bych měl zkažený pocit.

Hudba

Hudba byla z mého pohledu perfektně zvládnutá a nemám k ní žádné výhrady. Perfektně dotvářela a dobarvovala atmosféru. OP i ED se taktéž povedli a tudíž jsem je ani nemusel přeskakovat.

Postavy

Teď proberu postavy. Mari mi přišla místy až moc hodná a až moc v klidu. Na to, co panovalo kolem, mi to přišlo, že to má komplet na háku. Taky mi bylo divné, že prakticky upřednostňuje děti, které ji ve většině scén neposlouchají, místo toho aby se soustředila na svou vlastní rodinu. Ale, to byl možná jeden ze základu tohoto anime. Těžko říct, jak bych se zachoval já sám. Mirai, klasická puberťačka, která na jednu stranu chce, aby se s ní zacházelo jako s dospělým a na druhou stranu se chová jako fagan. Ale ve výsledku musím podotknout, že její profil se shoduje s velkým počtem dnešních mladých holek, takže to neberu jako závadu, spíš naopak. Jediný Yuuki mi seděl úplně v pohodě. Svou roli zastával bez sebemenších námitek. K více postavám jsme se nějak nedostali, prostě to byly jen okolní postavy, o kterých se vesměs nic nedozvíme.

Příběh

Jedno z mála anime, které jsem zhlédl takřka na jeden zátah. Žánr mi perfektně sedl, už jen z toho důvodu, že popisuje živelnou katastrofu takřka nebývalých rozměrů. Ale i to mě velice překvapilo! Žádné megalomanské scény jak bývá zvykem především v amerických filmech, ale čistě “téměř“ reálné situace a reálné chování jak zemětřesení, tak i fyziky. Téměř uvádím proto, že i tady byly menší nesrovnalosti. Ovšem když to srovnám s jinými díly podobného žánru, tak co se reálnosti týče, má u mě Tokyo Magnitude za jedna. No tak dál… tak nějak od druhé poloviny jsem začínal něco tušit. Něco nekalého, něco… co se na mě chystá a já o tom ještě nevím. Prostě jsem měl tušení, že přijde něco velkého… a tušení se nemýlilo. Díky tomu ani nevím, jak to mám celé zhodnotit. Na jednu stranu se mi to líbilo až příliš, ale na stranu druhou no… nějak mi to prostě nesedělo. Celkově děj plyne tak nějak svým nenásilným tempem, takže to není nějak zvlášť nabušené, ale ani to nenudí.

Požitek

Za sebe musím říct, že jsem si Tokyo Magnitude 8.0 patřičně užil. O katastrofy všeho druhu se aktivně zajímám a byl jsem opravdu rád, že i v anime se dá udělat katastrofa “lidských“ rozměrů, která se co nejvěruhodněji blíží skutečnosti.